Bolesť brucha

Bolesť brucha

V brušnej dutine sa nachádza množstvo orgánov, ktoré sú nevyhnutné pre život organizmu. Aj keď sa bolesť brucha môže vzťahovať aj na kožu a podkožie brucha, väčšinou sa za ňu považuje práve bolesť vnútorných orgánov brucha, prípadne môže ísť o takzvanú prenesenú bolesť z iných orgánov.

Najčastejšie príčiny bolesti brucha sú zápaly. K nim patria hlavne zápaly slepého čreva alebo hrubého čreva. Ďalej spôsobujú bolesť brucha aj mechanické príčiny, ako napínanie či rozťahovanie orgánov. V tomto prípade ide väčšinou o orgány tráviaceho traktu, akými sú žalúdok a črevá, pretože tie majú charakter trubice a môže dochádzať k ich rozťahovaniu. Okrem týchto príčin zaraďujeme k mechanickým vplyvom aj rôzne druhy obštrukcií, ako napríklad upchatie žlčovodu, čo je taktiež sprevádzané brušnou bolesťou. Ďalším dôvodom bolestí brucha býva nedostatočné prekrvenie orgánov, kedy dochádza k ischémii tkanív, ktorá sa taktiež prejavuje bolesťou. Pre správne určenie pôvodu bolesti je dôležité vedieť ju chrakterizovať. Najčastejšie treba popísať odkiaľ bolesť pochádza, ako začala, aký je jej charakter, teda či ide o pichavú bolesť alebo pretrvávajúcu a ako dlho pretrváva.

Spomínané príčiny nie sú jedinými vyvolávateľmi bolesti brucha aj keď patria k najčastejším. Takéto bolesti by sa nemali podceňovať, pretože často postihujú dôležité orgány. Pri pretrvávajúcich bolestiach sa v každom prípade odporúča vyhľadať lekára, ktorý sa postará o to, aby sa riešila príčina bolesti a nie len potláčali jej prejavy.

Bude vás zaujímať:

  • Bolesť krížov Bolesť krížov alebo vo všeobecnosti bolesť chrbta patrí k […]
  • Bolesť v pravom boku Podobne ako bolesti v ľavom boku, aj bolesti v pravom boku môžu […]
  • Bolesť zuba Zub je živá časť organizmu, ktorá dokáže spôsobiť seriózne […]
  • Bolesť v ľavom boku Bolesť v ľavom boku býva najčastejšie spôsobená poruchou […]
  • Bolesť v podbrušku Aj keď sa môže zdať, že bolesť v podbrušku sa týka len žien, nie […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.