Bolesť kolena

Bolesť kolena

Koleno patrí medzi najdôležitejšie kĺby ľudského tela. Koleno je najzaťažovanejším kĺbom človeka a jeho správna funkcia je nevyhnutná pre pohyb a normálny plnohodnotný život. Tým, že je kolenný kĺb veľmi zaťažovaný, je koleno aj náchylnejšie k rôznym zdravotným komplikáciám a problémom, ktoré sa prejavujú aj bolesťami.

Časť bolestí kolena má traumatický pôvod, teda vznikli úrazom. Takéto zranenia sú veľmi nepríjemné a trpia nimi najmä športovci.

Artróza je degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré postihuje aj koleno. Artróza je stav kolenného kĺbu, kedy jeho používanie či námaha nezodpovedá jeho fyzickému stavu. Pri artróze dochádza k opotrebovaniu kĺbu, konkrétne k redukcii vrstvy chrupky, ktorá tvorí kontaktný materiál medzi dvoma kosťami kĺbu. Chrupka je tkanivo, ktoré má vysokú pevnosť, ale zároveň je veľmi pružné.

Pri artróze môže prísť až k zániku chrupky. Následne sa dve kosti v kĺbe navzájom priamo dotýkajú, čo spôsobuje veľké a nepríjemné bolesti.

Vznik artrózy je podporovaný niekoľkými faktormi. Obezita prispieva k zvýšenému opotrebovaniu kĺbov. Takisto vrcholový šport alebo iné formy nadmerného a nevhodného zaťažovania kolien. Šport a pohyb je zdravou aktivitou pre kolená, avšak človek by mal byť na zodpovedajúco pripravený a v prípade akýchkoľvek ťažkostí navštíviť príslušného lekára.

Bude vás zaujímať:

  • Bolesť semenníkov Semeníky sú veľmi citlivou časťou rozmnožovacej sústavy muža. […]
  • Bolesť žlčníka Žlčník je orgán tráviacej sústavy, ktorý produkuje žlč. Tá […]
  • Bolesť v pravom boku Podobne ako bolesti v ľavom boku, aj bolesti v pravom boku môžu […]
  • Bolesť krížov Bolesť krížov alebo vo všeobecnosti bolesť chrbta patrí k […]
  • Bolesť hlavy S bolesťou sa v živote stretne každý. Aj keď je nepríjemná, nikdy […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.