Bolesť krčnej chrbtice

Bolesť krčnej chrbtice

Krčná chrbtica je sedem stavcov chrbtice v oblasti krku. Z týchto siedmych stavcov sú najdôležitejšie atlas a čapovec, ktoré do seba zapadajú a vytvárajú funkčné spojenie chrbtice a lebky. Vďaka týmto  dvom stavcov môžeme hlavou pohybovať do strán a dole či hore bez toho, aby sa s ňou otáčalo aj celé telo.

Každý krčný stavec má niekoľko otvorov a výbežkov. Na stavcoch nájdeme množstvo ciev a nervov. Upínajú sa na ne aj svaly. Ako je zrejmé, krčná chrbtica je zložitý systém. Bolesť krčnej chrbtice tak môže mať rôzny pôvod.

Najnebezpečnejšie sú degeneratívne alebo úrazové zmeny v krčnej chrbtici. Takéto zmeny sú väčšinou nezvratné. Našťastie takýchto prípadov nie je veľa.

Drvivá väčšina bolestí krčnej chrbtice je spôsobená blokádami nervov alebo svalovými kŕčmi. Takéto stavy nie sú z princípu životu nebezpečné. Dokážu však výrazne znížiť kvalitu života.

Množstvo problémov s krčnou chrbticou súvisí s nesprávnym životným štýlom. Svaly v krčnej chrbtici sú často neprirodzene zaťažované, čo spôsobuje deformáciu celého systému krčnej chrbtice. Mnohokrát sa k zlému držaniu tela pridáva aj stres či iné negatívne emócie. Bolesti krčnej chrbtice teda majú aj psychosomatický pôvod. Odporúča sa športovať. Veľmi vhodná aktivita je napríklad joga.

Bude vás zaujímať:

  • Bolesť vaječníkov Vaječníky patria do rozmnožovacej sústavy ženy. Telo ženy je pod […]
  • Bolesť chodidiel Chodidlá patria medzi najvyužívanejšie časti ľudského tela. […]
  • Bolesť žlčníka Žlčník je orgán tráviacej sústavy, ktorý produkuje žlč. Tá […]
  • Bolesť v tehotenstve Tehotenstvo je pre telo ženy obdobie, ktoré naň kladie mimoriadne […]
  • Bolesť prstov Prsty a ich jemnosť pohybov sú ľudskou výsadou, ktorá zabezpečila […]

Skúsenosti a názory:
Názor na “Bolesť krčnej chrbtice

  1. sammy

    poradte presim, uz asi sest mesiacov mam velke bolesti, zacalo to asi tri mesiace po porode, boli ma sval na pravej strane hnet pri hrtane, prechadza to do ramena ruky a do celej polovice tela vratane tvare, poradte co mam robit, zneprijemnuje mi to zivot, dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.