Bolesť krížov

Bolesť krížov

Bolesť krížov alebo vo všeobecnosti bolesť chrbta patrí k nepríjemným práve preto, lebo často krát ovplyvňuje pohyblivosť pacienta. Aj keď je pravda, že záchvaty bolesti krížov sa väčšinou dajú v priebehu niekoľkých týždňov odstrániť, ide o bolesť, ktorá sa často opakuje a dokáže človeka trápiť dlhé roky.

K správnej liečbe bolesti krížov je dôležité poznať jej pôvod. Existuje množstvo faktorov, ktoré môžu vyvolávať takúto bolesť. Prvým z nich býva stuhnutie alebo poškodenie svalov v oblasti krížovej chrbtice. Práve takýto dôvod bolesti chrbta je tým najčastejším, zároveň však platí, že takéto bolesti pominú do niekoľkých týždňov bez výrazných trvalých následkov. Omnoho závažnejšie sú bolesti chrbta spôsobené problémami s medzistavcovými platničkami. Takáto platnička je v skutočnosti pevné ale zároveň pružné spojivové tkanivo, ktoré za normálnych okolností zmenšuje tlak na stavce, vznikajúci pri pohybe a je nevyhnutná pre správnu funkciu chrbtice ako celku. Ak dôjde k natrhnutiu alebo inému poškodeniu tejto štruktúry, vznikajú bolesti, ktoré sú skutočne nepríjemné. Odstránenie takejto bolesti je pomerne náročné a vyžaduje si dlhodobú liečbu. Okrem týchto dvoch príčin sa na rozvoji bolesti krížov podieľa aj spinálna artritída alebo osteoporóza a to hlavne u starších ľudí.

Liečba bolesti krížov zahŕňa viacero postupov. Najčastejšie k nim patrí celkový oddych, pokoj a rehabilitácia. Tá musí byť presne prispôsobená intenzite a dôvodu bolesti, pretože by mohla pacienta ešte viac poškodiť. Ďalej sa záchvaty bolesti chrbta potláčajú rôznymi protizápalovými liekmi a liečivami proti bolesti. Veľmi účinná býva aj aplikácia tepla. V každom prípade ale treba pri bolestiach chrbta vyhľadať lekára, ktorý poradí akou cestou sa pri ich odstránení uberať.

Bude vás zaujímať:

  • Bolesť brucha V brušnej dutine sa nachádza množstvo orgánov, ktoré sú nevyhnutné […]
  • Bolesť hlavy S bolesťou sa v živote stretne každý. Aj keď je nepríjemná, nikdy […]
  • Bolesť zubov Bolesť zubov patrí k tým najhorším bolestiam, s ktorými sa môže […]
  • Bolesť ucha Bolesti ucha patria spolu s bolesťami zubov k najnepríjemnejším […]
  • Bolesť zuba Zub je živá časť organizmu, ktorá dokáže spôsobiť seriózne […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.