Bolesť prstov

Bolesť prstov

Prsty a ich jemnosť pohybov sú ľudskou výsadou, ktorá zabezpečila neuveriteľný rozvoj človeka v porovnaní s ostatnými živočíchmi. Ľudský prst sa skladá z troch článkov, ktoré sú spojené zo zápästím pomocou záprstných kostičiek. V prstoch sa nenachádzajú žiadne mäkké tkanivá okrem kože a drobných motorických svalov. Vďaka tomuto faktu je pomerne jednoduché identifikovať zdroj bolesti prstov.

Takmer všetky bolesti prstov majú svoj pôvod v jednom z kĺbov. Pohyb každého prstu je zabezpečovaný celkovo tromi kĺbmi.

Chorobami, ktoré najčastejšie postihujú kĺby na prstoch sú  artróza a reuma. Artróza je degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré vzniká nadmerných opotrebením kĺbov. Artrózou trpia najmä ľudia vo vyššom veku. Prípady artrózy sa však vyskytujú aj pri mladších ľuďoch. V týchto prípadoch však príčinou je najmä genetická dedičnosť. Pri artróze dochádza k zániku chrupky kosti a kĺbu. Vzniká stav, kedy kostené tkanivo vyvíja na seba priamy tlak a to spôsobuje veľkú bolesť.

Reuma postihuje všetky vekové skupiny. Príčina vzniku reumy nie je úplne jasná. Predpokladá sa však, že reuma je nesprávna imunitná reakcia organizmu na vlastné tkanivá.

Bolesti prstov môžu byť spôsobené aj úrazom. Môžu sa vyskytnúť rôzne zlomeniny kostí alebo praskliny, ktoré nie je jednoduché odhaliť.

Bude vás zaujímať:

  • Bolesť chodidiel Chodidlá patria medzi najvyužívanejšie časti ľudského tela. […]
  • Bolesť v hrdle Bolesť v hrdle patrí k najčastejším bolestiam, ktoré človek vo […]
  • Bolesť žalúdka Bolesti žalúdka patria medzi veľmi bežné prejavy tela. Takmer […]
  • Bolesť za uchom Bolesť za uchom patrí k mnohým bolestiam hlavy. Pri každej bolesti […]
  • Bolesť žlčníka Žlčník je orgán tráviacej sústavy, ktorý produkuje žlč. Tá […]

Skúsenosti a názory:
Názor na “Bolesť prstov

  1. milan sekelsky

    trpím bolesťami prstov na pravej len na pravej nohe,je to zásadne v popoludnajšich hodinách,alebo den po požití alkoholu.skúšal som všeličo,bol som aj u lekára,ten to hádže na artrozu, budem vdačný za každú radu. alkohol nepijem pravidelne,je to len príležitostne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.