Bolesť v pravom boku

Bolesť v pravom boku

Podobne ako bolesti v ľavom boku, aj bolesti v pravom boku môžu byť spôsobené dvoma vecami. Buď ide o poškodenie vnútorných orgánov alebo o poškodenie steny brucha. Obe sú dôvodom na návštevu lekára a ani jednu netreba podceňovať.

Ak ide pri bolestiach v pravom boku o poruchu týkajúcu sa steny, hovoríme väčšinou o natiahnutých svaloch, ku ktorým mohlo dôjsť pri nadmernom cvičení. Inak sa bolesti brušnej steny spájajú s poškodením ciev a nervov, ktoré sa v nej nachádzajú, prípadne s kožou, ktorá ju pokrýva. Na pravej strane brucha sa ale nachádza aj množstvo vnútorných orgánov. Práve tie sú najčastejšie zdrojom bolesti v pravom boku. Je tu lokalizovaných množstvo orgánov tráviaceho traktu a to hlavne pečeň, žlčník, žlčovod, tenké črevo a pravá časť hrubého čreva spolu so slepým črevom. Okrem tráviacej sústavy tu zasahuje aj vylučovacia a to v podobe pravej obličky a močovodu a u žien sa tu nachádza aj časť reprodukčného systému, to znamená pravý vaječník a vajcovod. Najčastejšie býva nepríjemná bolesť v pravom boku spôsobená zápalom slepého čreva a poruchami žlčníka.

Keďže môže bolesť v pravom boku vyvolať množstvo príčin, mal by človek, u ktorého takáto bolesť pretrváva vyhľadať lekársku pomoc. Iba lekár totižto dokáže presne určiť, čo bolesť spôsobuje a následne proti nej účinne zasiahnuť.

Bude vás zaujímať:

 • Bolesť v podbrušku Aj keď sa môže zdať, že bolesť v podbrušku sa týka len žien, nie je tomu t...
 • Bolesť v ľavom boku Bolesť v ľavom boku býva najčastejšie spôsobená poruchou vnútorných orgánov...
 • Bolesť brucha V brušnej dutine sa nachádza množstvo orgánov, ktoré sú nevyhnutné pre živo...
 • Bolesť ucha Bolesti ucha patria spolu s bolesťami zubov k najnepríjemnejším aké existuj...
 • Bolesť obličiek Obličky sú súčasťou vylučovacej sústavy človeka. Zabezpečujú filtráciu krvi...

Skúsenosti a názory:
3 názory na “Bolesť v pravom boku

 1. fero

  Citim bolesť v pravom boku ráno pri vstávaní z postele a potom ešte tak 10 – 15 minút pokiaľ to nerozchodím.Bolesť je niekde pri chrbtici kde končia rebrá ale nie je to bolesť veľká ktorá by sa nedala vydržať.poraďte teda čo s tým. Ďakujem .

 2. mária babčová

  pri rannom vstavaní ale aj pocas dna mám bolesti v pravom boku a vyraža mi to až do chrbta , bolí ma to aj pri zohnutí a pri pohybe ,už nemám žlčník mam ho vyoperovaný už 25 rokov , nepijem , nefajčím a tak mi je tažko podozrievať pečen aj ked ma to bolí práve v oblasti pečene/asi/,taktiež ma bolia kosti ako su pístala,stehenná kosť ,pripisovala som to menopause alebo starnutím res. rednutiu kostí ale tak ma napadlo či to nesúvisí jedno s druhým ,tieto bolesti mám asi 4 mesiace pred tým som to nemala,prosím poradte mi , dakujem

 3. zlata

  mam pichavu bolest pod pravim prsnkom cez rebra az k pravej strane brucha,niekedy mam tuto stranu brucha horucu na dotyk a casto ma bplieva pravy prsnik. mama mala rakovinu metastazy sa nedali operovat hrozi rakovina aj mne?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>