Bolesť zuba

Bolesť zuba

Zub je živá časť organizmu, ktorá dokáže spôsobiť seriózne bolesti. Tohto faktu si je vedomý hádam každý človek.

Zub sa skladá z korunky a z koreňa zubu. Ďalšie časti zubov nazývame sklovina, zubovina, dreň a nerv. Mäsitá časť v okolí zuba sa nazýva ďasno.

Najčastejším ochorením zubov je zubný kaz. Toto ochorenie je klasifikované ako civilizačné ochorenie. S vývojom našej civilizácie dochádza aj k zmene zloženia stravy. Strava moderného človeka je bohatá na cukry. Tieto cukry sú vhodnou výživou pre neželané baktérie, ktoré žijú v ústnej dutine.

Tieto baktérie napádajú zubnú sklovinu a postupom času ju rozkladajú. Čím menšia hygiena ústnej dutiny, tým to majú baktérie jednoduchšie. Vytvoria jemný povlak na zuboch a postupne sa prepracujú cez sklovinu, ktorej účelom je chránenie zubu. Baktérie prenikajú hlbšie do zubu. Intenzívnu bolesť spôsobujú až v čase, keď dosiahnu nerv zuby. Vtedy sa bolesť stáva veľmi intenzívnou.

Bolesti zubov môžu mať pôvod aj v zápaloch ďasien alebo v zdravotných problémoch, ktoré nemajú s chrupom takmer vôbec spoločné. Typickým príkladom choroby, ktorá sa môže prejavovať bolesťami zubov je ochorenie srdca. Z tohto dôvodu je vhodné vyhľadať lekára v prípade pretrvávajúcich bolestí zubov, ktoré nemajú zjavnú príčinu.

Bude vás zaujímať:

  • Bolesť zubov Bolesť zubov patrí k tým najhorším bolestiam, s ktorými sa môže […]
  • Bolesť hlavy S bolesťou sa v živote stretne každý. Aj keď je nepríjemná, nikdy […]
  • Bolesť krížov Bolesť krížov alebo vo všeobecnosti bolesť chrbta patrí k […]
  • Bolesť brucha V brušnej dutine sa nachádza množstvo orgánov, ktoré sú nevyhnutné […]
  • Bolesť v tehotenstve Tehotenstvo je pre telo ženy obdobie, ktoré naň kladie mimoriadne […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.